Temat zajęć:
1. Oleńka w cyrku.

2. Poznajemy spółgłoski miękkie ń i ź.

Cele zajęć:

  • Poznanie spółgłosek miękkich ń i ź.
  • Doskonalenie słuchu fonematycznego oraz rozpoznawania spółgłosek miękkich ś, ć, ń, ź w wyrazach.
  • Rozwijanie umiejętności czytania, mówienia i pisania.
  • Poszerzanie słownictwa związanego z tematyką cyrku.
  • Integracja grupy poprzez wspólne zabawy ruchowe na świeżym powietrzu.

Przebieg zajęć:

  1. Powitanie uczniów oraz sprawdzenie zadania domowego. Powtórzenie poznanych wcześniej wyrazów zawierających spółgłoski ś i ć. Doskonalenie umiejętności czytania globalnego.
  2. Rozmowa kierowana na temat cyrku. Uczniowie opowiadali, czym jest cyrk, jakie występują w nim zwierzęta i artyści oraz jakie zasady bezpieczeństwa należy zachować podczas oglądania przedstawień.
  3. Wprowadzenie nowych spółgłosek miękkich ń i ź na podstawie ilustracji oraz wyrazów takich jak: Oleńka, źrebak, koń, słoń, dłoń, jeleń i źródło. Omówienie znaczenia nowych wyrazów oraz odpowiadanie na pytania związane z ilustracjami ze szczególnym zwróceniem uwagi na odpowiedzi całym zdaniem .Elementarz str. 70-71.
  4. Praca z ilustracją przedstawiającą cyrk. Wyszukiwanie i nazywanie elementów znajdujących się na obrazku, określanie ich kolorów oraz opisywanie czynności wykonywanych przez bohaterów. Elementarz str. 71.
  5. Słuchanie tekstu czytanego przez nauczyciela. Odpowiadanie na pytania sprawdzające rozumienie treści oraz wspólne opowiadanie historyjki o Kasi i Oleńce podczas wizyty w cyrku. Czytanie tekstu przez chętnych uczniów.
  6. Ćwiczenia w pisaniu liter ń i ź. Kreślenie liter różnymi sposobami, utrwalanie prawidłowego zapisu, układanie wyrazów z sylab i liter, uzupełnianie zdań oraz rozwiązywanie rebusów związanych z poznanymi głoskami. Ćwiczenia elementarzowe str. 78-80.
  7. Zabawy integracyjne na świeżym powietrzu rozwijające współpracę w grupie, komunikację oraz sprawność ruchową uczniów.

Informacja organizacyjna - Konkurs Talentów

Podczas zajęć rozmawialiśmy również o zbliżającym się Konkursie Talentów, który odbędzie się w naszej szkole 4 lipca.

Chętni uczniowie otrzymali kartki zgłoszeniowe, na których należy wpisać:

  • jaki talent chcą zaprezentować,
  • jakie pomoce, rekwizyty, podkłady muzyczne lub inne materiały będą potrzebne podczas występu.

Prosimy o zwrot wypełnionych karteczek na najbliższych zajęciach, abyśmy mogli odpowiednio przygotować organizację konkursu.

Zachęcamy wszystkie dzieci do udziału i zaprezentowania swoich pasji, umiejętności oraz zainteresowań.

Pozdrawiam serdecznie .

Olga Donder-Liberda